Jak rozliczyć podatek od sprzedaży nieruchomości?
Witamy

NMSZCZECIN.

Jak rozliczyć podatek od sprzedaży nieruchomości?.

31 lipca, 2018
Jak rozliczyć podatek od sprzedaży nieruchomości?
Jak rozliczyć podatek od sprzedaży nieruchomości?

Sporo naszych klientów sprzedaje swoje mieszkanie przed zakupem nowego. Zastanawiają się oni jak rozliczyć podatek od sprzedaży nieruchomości? W odpowiedzi na te pytanie znalazłem na zaprzyjaźnionym portalu zarządca.pl ciekawy artykuł na ten temat. Oto fragment:

Od dochodu ze sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat od jej nabycia lub wybudowania – zapłacisz podatek,  o ile nie skorzystasz z ulg podatkowych. Danina ta to podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT), który należy uiścić w razie uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów.

Ulga mieszkaniowa

Nie zapłacimy podatku, albo zapłacimy w mniejszej wysokości – o ile uzyskane ze sprzedaży środki przeznaczymy na własne cele mieszkaniowe w ciągu dwóch lat licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie nieruchomości. Jest to typowa ulga mieszkaniowa. Co istotne nie ma tutaj ograniczeń co do rodzaju sprzedanej nieruchomości. Może to być zarówno lokal mieszkaniowy, dom, jak i lokal użytkowy, np. garaż czy pawilon handlowy. Ważne jest  jedynie, aby środki ze sprzedaży zostały spożytkowane na własny cel mieszkaniowy…

Aby skorzystać z ulgi mieszkaniowej należy w urzędzie skarbowym złożyć oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczy się na własne cele mieszkaniowe. Mamy na to 14 dni od dnia dokonania sprzedaży. Ponadto, po  zakończeniu roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, w terminie do 30 kwietnia należy złożyć zeznanie roczne (PIT-39). W formularzu tym wykazuje się dochody zwolnione z podatku PIT ze względu na ulgę mieszkaniową.

czytaj więcej…

Jak rozliczyć podatek od sprzedaży nieruchomości?

Podsumowując ulga mieszkaniowa jest bardzo korzystna dla osób zmieniających swoje 4 kąty.  Oczywiście podobnie sprawa się ma gdy kupują Państwo jedno z naszych mieszkań. Jeżeli wszystko odbywa się w ciągu dwóch lat od sprzedaży swoje nieruchomości możesz liczyć na ulgę podatkową. Zobacz naszą ofertę z nowymi i wykończonymi mieszkaniami.

Przeczytaj dodatkowy artykuł w temacie podatków.

Autor

Arek.

Comments are closed here.